Vad händer efter samrådet om VA-utbyggnaden?
Bidrag till samrådet om VA-utbyggnaden. Samrådet avslutades 31 oktober 2024:
Ingemar Adén: OPINION! Vill vi ha ett reningsverk i centrum av Öregrund?
Helen Andersson: Synpunkter på Vattentjänstplan Östhammars kommun, samrådsversion
Kåre Lagerquist och Peter Ridderstolpe: Östhammars kommuns VA-planer
Peter Ridderstolpe: Notan för VA-planen samt några alternativ
Öregrundsrådets samrådssvar på VA-förslaget
Övriga länkar:
Gratis kartläggning av befintliga enskilda brunnars dricksvattenkvalitet
Östhammars kommun: ”Vistelsegraden i fritidsbebyggelsen är generellt hög då många vistas stor del av året i sitt fritidshus”
Kan den med eget VA bli ”tvångsansluten” till kommunalt VA?
Vad händer efter samrådet?
När samrådstiden är slut kan vattentjänstplanen komma att revideras utifrån inkomna synpunkter. Därefter kommer planen att ställas ut för granskning, där vi redovisar hur de synpunkter som kom in under samrådet har beaktats.
Den färdiga vattentjänstplanen kommer sedan att beslutas och antas av kommunfullmäktige, preliminärt under våren 2025.
Samrådsversionen:
Samråd om vattentjänstplan för Östhammars kommun – Gästrike Vatten (gastrikevatten.se)
Hej Öregrundarbloggen och alla läsare! Samrådsperioden för Östhammars kommuns nya vattentjänstplan avslutades den sista oktober, och vi på Gästrike Vatten kommer nu att arbeta tillsammans med kommunen för att sammanställa alla inkomna synpunkter i en så kallad samrådsredogörelse. I väntan på det vill jag bara tipsa alla som är intresserade av VA-frågorna om att vi har uppdaterat vår webbplats med ett antal frågor-och-svar, både om vattentjänstplanen och om programmet ”VA-utveckling östra Östhammar”. https://www.gastrikevatten.se/varakommuner/osthammar/programvautvecklingostraosthammar.3638.html
Med vänlig hälsning
Helena Nilsson
Kommunikatör på Gästrike Vatten