ICA-handlare som tar ställning mot Rysslands krig i Ukraina

De är inte många, men de finns! Att de finns ger hopp! ICA Nordeviks Skärhamn skriver så här 6 juni 2023:

”Ukraina uppmanar till bojkott av det amerikanska företaget Mondelez eftersom de har fabriker igång i Ryssland, som visserligen inte levererar till Sverige.

Men det är krig, man tar ställning i krig.

Jag ser därför ingen annan utväg än att följa Ukrainas uppmaning. Mondelez är en stor aktör med många kända och folkkära varumärken. NORDEVIKS har idag stängt av inköp av produkter med varumärke Marabou och Oreo som ett första steg. Vi har även sagt upp förhandsbeställningar och sommarskyltningar.

Inneliggande lager ligger kvar i butiken till försäljning. Inget slängs. Hyllorna är skyltade med info om Ukrainas uppmaning. Mer skyltar kommer.

Jag har lämnat mitt mobilnummer till Mondelez. Såklart vill jag att chefen ringer och säger att de tagit sitt förnuft till fånga.

Anders Nordevik”
ICA Nordeviks Skärhamn | Facebook

…………………………………………………………….

#LeaveRussia: Mondelez is Doing Business in Russia as Usual



You may also like...