9/12: Julmarknad på Öregrunds hembygdsgård

Lördag 9 december från klockan 14 till 17 är det traditionell julmarknad på Öregrunds hembygdsgård.
Arrangör: Öregrunds Hembygdsförening

På programmet: Lokala hantverkare från bl.a. Öregrund-Gräsö Konsthantverkarförening i stugorna, lotteri, Kafé Wernberg med hembakt i Kapten Wernbergs hus’ vackra salong.

I Västertorgsstugan finns Öregrundsrådet på plats och presenterar sin verksamhet och aktuella ämnen, som vårdcentralens lokalbehov, lösning av frågan om ljud och buller, hamnens framtid, tillgången till hyresbostäder, behovet av en ungdomsgård, belysning av fyrskeppet samt kulturarvsdagarna 2024.
Carola Johansson, distriktsläkare Öregrunds Vårdcentral, Praktikertjänst finns på plats tillsammans med Öregrundsrådet angående vårdcentralens lokalbehov.
En förslagslåda för tankar och idéer om ytterligare frågor och förslag till innehåll i Kulturarvsdagarna kommer finnas tillgänglig.

Utställare i Västertorgsstugan
* Valentyna säljer julgranshängen och julkransar
* Jörgen Carlsson ställer ut på hembygdsgårdens julmarknad

Öregrunds Hembygdsförening och Öregrundsrådet (oregrundsradet.se)

Valentyna Didyk, Ukraina/Öregrund
Jörgen Carlsson Ormön/Öregrund

You may also like...

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *