Håkan Sundin – en av Sveriges vassaste flöjtister
Vilka stjärnor vi har i Öregrund. Håkan Sundin är en av stjärnorna.
HÅKAN SUNDIN är utbildad flöjtist och tonsättare vid Musikhögskolan i Malmö, med Anders Ljungar-Chapelon som flöjtlärare. Nämnas bör också flera års privata studier för flöjtisten Manuela Wiesler.
Under studieåren vikarierade Håkan ofta som orkesterflöjtist i både Malmö Symfoniorkester och i Helsingborgs Symfoniorkester.
Håkan har konserterat som kammarmusiker i Sverige, Norge, Lettland och Polen, och har ofta framfört nyskriven musik samt uruppfört flera verk. Under en kortare period arbetade han som träblåsare och blåsorkesterdirigent i Norge, samt under senare år även i Sverige.
Håkan Sundin är medlem i Föreningen Svensk Tonsättare (FST) och har komponerat mestadels kammarmusik men även kör- och orkestermusik. För sitt eget instrument har Håkan skrivit två flöjtkvartetter, tre stycken för flöjt och orgel samt en del övrig ensemblemusik där flöjt ingår.
Förutom att vara frilansflöjtist och tonsättare, arbetar Håkan som kyrkomusiker i Öregrund-Gräsö församling i Roslagens norra pastorat.
Håkan Sundin | Föreningen Svenska Tonsättare
Här är Håkan Sundins webbplats:
Håkan Sundin – Composer, flutist, saxophonist, church musician
