Den 6 juli invigdes utställningen ”Russian War Crimes House”
Den 6 juli 2022 invigdes utställningen Russian War Crimes House hos NATO:s högkvarter i Bryssel. Exponeringen inkluderar foton och videofilmer på krigsbrott av Ryssland i Ukraina och som senare presenteras för International Criminal Court – ICC.
Natos biträdande generalsekreterare för offentlig diplomati, Baiba Braze, uttryckte full solidaritet med Ukraina och noterade att utställningen visar brutaliteten av ryska militära brott i Ukraina. ”Jag sympatiserar med alla offer för dessa grymheter, deras familjer och nära och kära. Vi kommer att samarbeta med relevanta intressenter för att ställa alla förövarna av krigsförbrytelser inför rätta,” sa Baiba Braze.
Vid invigningen av utställningen var även Ukrainas ambassadör under NATO, Natalia Galibarenko, och stadens borgmästare i Melítopol, Ivan Fedorov, närvarande.
Ukrainas försvarsmakt är tacksamma för stödet och hjälpen från NATO, för support och assistans.
Armed Forces of Ukraine | Facebook
NATO – News: Russian War Crimes House exhibition opens in NATO




